ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Z Jeseníku do St. Louis

| Zpět na 2016/2017 | Zobrazeno: 1451×

St. Louis je druhé největší město v americkém státě Missouri a hokej za St. Louis hrají čeští útočníci Sobotka a Jaškin. A také se zde v obrovské budově America´s Center každoročně koná největší robotický festival, na který přijíždí desetitisíce lidí z celého světa. Během necelého týdne vždy na konci dubna zde paralelně probíhá několik soutěží v různých robotických kategoriích. Jednou z nich je World Festival FIRST LEGO League, který je určený pro věkovou skupinu soutěžících od 10 do 16 let.

Soutěži FLL se již jedenáctým rokem věnují naši studenti v rámci kroužků SVČ Duha Jeseník. Během let si vybudovali neotřesitelnou pozici na české robotické scéně, kde zatím nenašli přemožitele. Díky svým úspěchům v ČR si členové našich týmů každoročně měří síly, znalosti a schopnosti se svými evropskými vrstevníky v mezinárodních kolech. Dvakrát (v letech 2007 a 2011) postoupily naše týmy ze středoevropského finále FLL sedmi zemí až na Otevřený evropský šampionát, ale postup na World Festival FLL ve sbírce úspěchů stále chyběl. Až letos se týmu CO3 podařilo vybojovat postup do St. Louis, kam se ještě žádný český tým nepodíval. Díky velké podpoře firmy Fenix, Olomouckého kraje, města Jeseník a řady dalších sponzorů (Elvero, Trymeta, Ondrstroj, Chata Paprsek, Acrosun, EUROHARD, WOOX, Chata U Javoru) a podpory rodičů dětí se podařilo realizovat to, co se zprvu jevilo jako nereálný sen: uskutečnit 8 000 km dlouhou cestu z Jeseníku do St. Louis. 

Cesta to byla opravdu dlouhá a plná zážitků, k jejichž podrobnému popisu by bylo potřeba mnoho stran. Amerika je jiný svět a přichystala nám středoevropanům spoustu překvapení. Soutěž samotná však probíhala tak, jak ji důvěrně známe, jen těch soutěžních týmů tam bylo poněkud víc – přesně 108. Týmy z Japonska, Korey, Pákistánu, Indie, Taiwanu, Ukrajiny i Ruska, Izraele či Islandu, z desítek zemí Evropy, Ameriky a Asie soutěžily v klasických FLL disciplínách (Robotgame, Výzkum, Design robota a Týmová práce). I když každý z týmů věnoval své přípravě stovky hodin práce, přece na soutěži panovala uvolněná a přátelská atmosféra. Každý tým má na soutěži stánek, ve kterém prezentuje své výsledky a také svou zemi. Stánky jsou neuvěřitelně pestré a plné nápadů, všichni účastníci se snaží seznámit s co největším počtem jiných týmů, sdílet s nimi své zážitky a zkušenosti. Členové týmů, kouči i další účastníci si vyměňují malé dárky a suvenýry, fotí se, porovnávají roboty a ptají se na výzkumná témata. Během několika dnů jsme potkali neuvěřitelné množství lidí, které spojuje společný zájem. Měli jsme velkou radost, že náš stánek představující naše letošní výzkumné téma (včely samotářky), Jesenicko i Českou republiku, měl velký úspěch. Současně jsme byli mile překvapeni, že mnoho účastníků mělo ponětí nejen o tom, že Česká republika existuje, ale vědělo i víc – a k rozšíření těchto znalostí jsme se snažili přispět. Všech devět členů našeho týmu ve věku od 12 do 16 let přirozeně vplulo do anglického jazykového prostředí a užívalo si pocit pospolitosti s vrstevníky z celého světa.  

A jak jsme v té obrovské konkurenci uspěli? Myslíme si, že dobře, přestože náš tým žádnou cenu nezískal. V každé disciplíně jsou vyhlašovány pouze nejlepší tři týmy a na tyto medailové pozice jsme nepronikli (škoda, moc jsme si přáli získat aspoň jeden krásný pohár z lega). Naše hodnotící listy od jednotlivých porot ale byly velmi pěkné, a tak malý smutek rychle přebily velké zážitky z medailové ceremonie, ve které medaili obdržel každý účastník, a také ze slavnostního ukončení, kterého se zúčastnilo téměř 30 000 lidí.

Někdy doopravdy nemusíte zvítězit, krásné je i to, že jste tam byli. Velké díky všem, kteří nám pomohli, velmi si té obrovské podpory vážíme.   

Za tým CO3 soutěžili: Adriana Hauke, Kateřina Šulcová, Veronika Vrtělková, Adam Popelka, Pavel Ostrý, Ondřej Ježek, Filip Ježek, Adam Plšek a Adam Žák. Kouči týmu jsou Magda Dostálová a Pavel Ostrý. Důležitou oporou týmu byl pan Martin Žák. 

album - rajce.net › gymjes › FLL World Festival St. Louis 26-29_4_2017

Naposledy změněno úterý, 16 květen 2017 21:56
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

středa 15. srpen 2018

nyní se nevyučuje
« Srpen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

  25.02.2018
    Dne  15.02.2018 proběhlo okresní kolo olympiády v německém jazyce.  Po poslechovém cvičení soutěžící konverzovali s porotci o volném čase, všedním dni, na téma počasí, čtyři roční období a o dalších tématech z oblasti každodenního života. Vítězem kategorie III.A se stal Daniel Pražák (3.C), druhé místo obsadil Daniel Tunys (EA) a třetí místo získal Vojtěch Starý (XA).  Daniel Pražák a Filip Kirchner budou naší školu reprezentovat v krajském kole v Olomouci. Filip v kategorii III.B pro studenty s pobytem v německy mluvících zemích delším než půl roku. Všem zúčastněných děkujeme za jejich nadšení pro německý jazyk a těšíme se na jejich výbornou reprezentaci gymnázia v krajském kole.  
 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro tercie a kvarty zná své vítěze

  22.02.2018
  V úterý 20.2.2018 se uskutečnilo školní a okresní kolo soutěže v anglické konverzaci pro žáky tercií a kvart. Jako každý rok měla soutěž část poslechovou i konverzační a všichni studenti si vedli velmi dobře. Výsledné umístění bylo velmi těsné. Na prvním místě se umístil Filip Ondruch z kvarty A, na druhém místě Jan Drochýtek z tercie A. Třetí místo obsadila Sára Drlíková z kvarty A.  První dva postupují do krajského kola , které se bude konat v březnu v Olomouci. Všem srdečně gratulujeme!                                                                          
 • Výsledky okresního kola anglické konverzace

  09.02.2018
  Ve čtvrtek 8. února se na Gymnáziu Jeseník uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Soutěž měla již tradičně dvě části: poslechovou a konverzační. Do okresního kola postoupily čtyři studentky gymnázia a tři studenti z hotelové školy v Jeseníku. Komisi letos doplnila rodilá mluvčí Sue Šejda. Nejlépe se v soutěži dařilo studentce druhého ročníku Gymnázia Jeseník, Evě Kořenkové, která obsadila 1. místo. V těsném bodovém závěsu za ní pak obsadila druhé místo studentka 3. ročníku Gymnázia Jeseník Kristýna Kaliničová a stupně vítězů pak doplnil student hotelové školy Ondřej Šenekl. Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole v Olomouci.
 • Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace

  02.09.2017
  Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace Rychle se blíží termín přihlašování žáků 9. tříd do oborů s talentovou zkouškou (30. listopad 2017),  Pro usnadnění volby studijního oboru gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jeseník přinášíme pro uchazeče a jejich rodiče přehledné informace, na základě kterých si mohou vytvořit reálnější představu o průběhu studia a specifických nárocích daného oboru. 
  Číst dál...
 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Jste zvědaví na zajímavé fotografie, které nenajdete ve fotogalerii akcí?

  24.06.2016
  Pak je tu pro vás i web plný fotografií ze školních akcí, které najdete na rajčeti pod adresou http://gymjes.rajce.idnes.cz/
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl