ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Ve škole plály ohně a stoupal dým

| Zpět na 2016/2017 | Zobrazeno: 1410×

Ve čtvrtek 12. 1. 2017 k nám zavítali studenti magisterského studia na Vysoké škole chemicko - technologické  (VŠCHT) z Prahy- Bc. Eliška Gáliková a Bc. Lukáš Maryška.

   Poutavou a netradiční formou seznamovali naše studenty s problematikou chemie, prováděli zajímavé pokusy a vysvětlovali jejich podstatu. Zároveň průběžně pokládali otázky a  kdo první ze třídy správě odpověděl, obdržel drobný upomínkový dárek

 (bonbon,  letáček s periodickou tabulkou prvků, nafukovací balonek…)

 

     Na začátku se Lukáš s Eliškou zaměřili na barevné pokusy. Lukáš ukázal a objasnil „chemický semafor“ – žáci mohli pozorovat barevné změny roztoku glukosy obarvené indigokarmínem z modré přes zelenou, červenou po žlutou. Naši studenti sami pak mohli protřepání baňky si prohlédnout blíže barevný průběh reakce a opětovně barvy měnit pouhým třepáním.

   Při plamenných zkouškách pak hořely ohně různých barev – růžový, karmínově červený, zelený. Protože byl použit jako rozpouštědlo jedovatý metanol, hned se v otázkách dostali na metanolovou aféru, která před pár lety měla na svědomí mnoho lidí oslepnutých či mrtvých.

   Krásný efekt mělo hoření střelného prachu, které bylo doprovázeno mohutným dýmem, který zachvátil celou učebnu a vyžádal intenzivní větrání. Kouř se valil místností a byl cítit i sírou – a Eliška vše vysvětlila na základě chemické reakce uhlíku, síry a dusičnanu draselného.

Protože pak byla objevena bezdýmá nitrocelulosa, dobrovolník z řad našich studentů podržel hořící nitrocelulosový papír, který v mžiku shořel a zmizel. Tohoto efektu pak využívají kouzelníci při zmizení mnoha předmětů.

    Velký úspěch měly reakce s kapalným dusíkem. Gumovou hadici zmrazili kapalným dusíkem, hadice ztvrdla a kladivem mohla být roztlučena na gumové střepy.

Další dobrovolník byl vyzván, aby bylo ukázáno využití v medicíně k vypálení bradavice, která byla zakreslena na hřbetu ruky. Při opatrném polévání ruky dusíkem se nic nestane, jen student cítí chlad…..  Efektní je kouř, který se okolo nese.

V gastronomickém experimentu je dusík chladivým médiem, kterého se dá využít pro výrobu zmrzliny.  Spokojení studenti odcházeli z akce s kornoutem zmrzliny. Každá třída si totiž  mohla hlasováním rozhodnout o příchuti (medové, kávové, citronové, rumové, kokosové…) a o barvě. Největší zájem byl o černou zmrzlinu. A protože tato zmrzlina byla ze skutečné smetany  a  cukru, chutnala skvěle a byla vynikající tečkou za dnešní akcí.

     Děkujeme týmu VŠCHT Praha – Elišce a Lukášovi – za velmi krásné chvíle prožité u experimentů.

    Osobně doufám, že toto mnohé naše studenty inspiruje k hlubšímu studiu chemie nejen u nás na gymnázium, ale možná i na vysoké škole.

    Velký dík patří rovněž Honzovi Schindlerovi ze  4. C,  který  pořídil z dnešní akce videozáznam.

Zapsala a fotografovala dne 12. 1. 2017: Milada Žitňanská

Na fotografie se můžete podívat zde.   

Naposledy změněno pátek, 13 leden 2017 14:06
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

středa 15. srpen 2018

nyní se nevyučuje
« Srpen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

  25.02.2018
    Dne  15.02.2018 proběhlo okresní kolo olympiády v německém jazyce.  Po poslechovém cvičení soutěžící konverzovali s porotci o volném čase, všedním dni, na téma počasí, čtyři roční období a o dalších tématech z oblasti každodenního života. Vítězem kategorie III.A se stal Daniel Pražák (3.C), druhé místo obsadil Daniel Tunys (EA) a třetí místo získal Vojtěch Starý (XA).  Daniel Pražák a Filip Kirchner budou naší školu reprezentovat v krajském kole v Olomouci. Filip v kategorii III.B pro studenty s pobytem v německy mluvících zemích delším než půl roku. Všem zúčastněných děkujeme za jejich nadšení pro německý jazyk a těšíme se na jejich výbornou reprezentaci gymnázia v krajském kole.  
 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro tercie a kvarty zná své vítěze

  22.02.2018
  V úterý 20.2.2018 se uskutečnilo školní a okresní kolo soutěže v anglické konverzaci pro žáky tercií a kvart. Jako každý rok měla soutěž část poslechovou i konverzační a všichni studenti si vedli velmi dobře. Výsledné umístění bylo velmi těsné. Na prvním místě se umístil Filip Ondruch z kvarty A, na druhém místě Jan Drochýtek z tercie A. Třetí místo obsadila Sára Drlíková z kvarty A.  První dva postupují do krajského kola , které se bude konat v březnu v Olomouci. Všem srdečně gratulujeme!                                                                          
 • Výsledky okresního kola anglické konverzace

  09.02.2018
  Ve čtvrtek 8. února se na Gymnáziu Jeseník uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Soutěž měla již tradičně dvě části: poslechovou a konverzační. Do okresního kola postoupily čtyři studentky gymnázia a tři studenti z hotelové školy v Jeseníku. Komisi letos doplnila rodilá mluvčí Sue Šejda. Nejlépe se v soutěži dařilo studentce druhého ročníku Gymnázia Jeseník, Evě Kořenkové, která obsadila 1. místo. V těsném bodovém závěsu za ní pak obsadila druhé místo studentka 3. ročníku Gymnázia Jeseník Kristýna Kaliničová a stupně vítězů pak doplnil student hotelové školy Ondřej Šenekl. Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole v Olomouci.
 • Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace

  02.09.2017
  Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace Rychle se blíží termín přihlašování žáků 9. tříd do oborů s talentovou zkouškou (30. listopad 2017),  Pro usnadnění volby studijního oboru gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jeseník přinášíme pro uchazeče a jejich rodiče přehledné informace, na základě kterých si mohou vytvořit reálnější představu o průběhu studia a specifických nárocích daného oboru. 
  Číst dál...
 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Jste zvědaví na zajímavé fotografie, které nenajdete ve fotogalerii akcí?

  24.06.2016
  Pak je tu pro vás i web plný fotografií ze školních akcí, které najdete na rajčeti pod adresou http://gymjes.rajce.idnes.cz/
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl