ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Sekundánům se opět podařilo líčení.

| Napsal(a)  Eva Knoppová | Zpět na český jazyk a literatura | Zobrazeno: 1041×

Moje oblíbené místo

Mým oblíbeným místem se stal menší lesík v Priessnitzových lázních. Toto místo navštěvuji nejradši na podzim, protože podzim už svými barvami zkrášlil všechny stromy. Krajina pak tedy vypadá pohádkově a pouhý pohled na ni navodí skvělou náladu.

Místu dominují větve a koruny stromů, prozářené ostrými slunečními paprsky. Větve vždy vypadají, jako by mi mávaly. Na podzim už listí opouští svou letní zelenou a nechá se vždy podzimem pestře obarvit. Občas, když zafouká vítr, sejme ze stromů trochu listí a poodnese jej na louku. Ve větru poletující pohádkově zbarvené listí je jedním ze znaků toho, že léto nás už pozvolna opouští a nahrazuje jej podzim. K úžasné atmosféře napomáhá i nebe, modré jako ta nejčistší lesní studánka. Krásný pohled je ten, když po blankytně modrém nebi nepluje ani jeden bílý mráček. K lesíku chodím po rozlehlé louce. Na začátku podzimu louka vytváří dojem, jako by se odmítala vzdát své svěží jarní podoby. V toto roční období občas ozařují trávu v barvě smaragdu jasné sluneční paprsky.  K pozitivnímu vzhledu přispěje, když za jasného dne pozoruje krajinu z výšky i ničím nezastřené slunce.

Toto místo navštěvuji téměř každý podzim minimálně dvakrát. Působí na mě příjemně a vždy mi zvedne náladu. Nachází se na velice klidném místě, takže je tam většinou slyšet pouze zpěv ptáčků či šustění listí. Klidná atmosféra se při návštěvě dřív nebo později přenese i na mě.

Natalie Stern


Moje oblíbené místo

V jeden jarní sluneční den jsem si vyšel s rodinou do přírody a uviděl jsem místo, které se stalo mým nejoblíbenějším. Bylo to, jako kdybych snil, a proto jsem si řekl, že vám o něm něco napíšu.

Roste tam bříza bílá jako sníh, její lístky se tiše třepetají ve větru. Ve stínu její koruny rostou růžově kvetoucí keře a další rostliny a omamně voní. Na bříze sedí ptáčci a vesele zpívají. Vypadá to, jako kdyby ke mně promlouvali. Poblíž se tyčí skála, která se ve slunci krásně třpytí. Nebe je jako modrý blankyt a slunce se na mě a na krajinu jakoby směje. Celou krajinu pěkně prohřeje, až na hlubokou propast. Rostliny kolem břízy jsou svěží jako ranní rosa.

Na zemi leží kameny modré jako nebe. Vypadají jako cestička do pohádky. Na horizontu se objevuje temný hustý les, kam sluneční paprsky téměř neproniknou. Chodívají sem různá zvířátka. Do hluboké propasti, která se rozléhá za skálou, se chodí schovávat před nebezpečím a horkým odpoledním sluncem.

Tento kousek krajiny mám moc rád, protože je tady krásný klid a vždy si zde dobře odpočinu. Přál bych každému, aby si našel podobné místo k odpočinku.

Adam Plšek


 

Moje oblíbené místo

Mým oblíbeným místem se stalo to v Priessnitzových lázní, kam jsme se jeden nádherný zimní den vydali s rodinou na procházku. Nejdříve jsme se prošli okolo léčebných pramenů, až jsme došli do blízkého lesíka, kde jsme ho objevili.

Větřík v dálce hýbal větvičkami stromů, mezi kterými prosvítalo sluníčko v celé své kráse. Příroda vypadala, jako by byla pokryta roztrhanou peřinou, a já se cítila jako v ráji. Krásně modrá obloha jako pomněnky byla bez jediného mráčku. Po chvíli se ale zatáhla a k zemi se začaly snášet sametově bílé vločky. Krajina se tvářila jako z nějaké krásné pohádky.

Nebylo vidět nic jiného než naše stopy ve sněhu, stromy a mohutné kameny, ze kterých byl opravdu krásný výhled na celou zasněženou přírodu.

Toto místo jsem si velmi oblíbila a ráda se k němu vracím. Ať v létě, či v zimě, vždycky je tu moc krásně.

Adéla Marcinová


 

Moje oblíbené místo

Jednoho dne jsem jela s mamkou na výlet. Zastavily jsme v lese na parkovišti a vydaly jsme s hlouběji do lesa. Cesta, po které jsme šly, byla původní cesta na Rejvíz, ale teď už se nepoužívá, proto se jmenuje Stará Rejvízská. Asi po pěti kilometrech jsme došly na krásné místo poblíž neobydlené chalupy. Tam jsme si daly pauzu a já se mohla kochat klidem a krásnou přírodou.

Lehla jsem si do jehličí, vonícího lesem a poslouchala potok, který šuměl, jako by mi chtěl něco říct, a krásný zpěv ptáků, znící jako nádherná romantická píseň. Bylo to jako v ráji. Měla jsem sto chutí seběhnout dolů z kopce k potoku, ve kterém se odrážely koruny stromů jako v zrcadle, přeběhnout přes spadlý strom jako přes most a jít se podívat blíž k tajuplné chalupě, která vypadala úplně jako z pohádky.

Kamení kolem potoka vypadalo jako vysypané korále z náhrdelníku. A po převráceném stromu, zarývajícím se do břehu potoka na druhé straně uložený do jehličí, zůstal jen pařez, pomalu obrůstající mechem.

Místo se mi líbí nejen díky tichu a čerstvému vzduchu. A doufám, že se zpět ještě někdy budu moci podívat.

Elisabeth Dagmar Semerád


 

Moje oblíbené místo

Mým oblíbeným se stalo místo, kde stromy rostou v přímé harmonii a lesní zvěř žije přesně podle zásad přírody.

Když si stoupnu na břeh jezera, spatřím před sebou majestátní strom. Malá, avšak statná borovice se vypíná nad okolím a podél ní se jako poddaní před králem sklánějí malé keře. A to jezero…, to je nádherné. Jeho hladina se leskne jako zrcadlo odrážející v sobě krásně modré nebe a po něm plující boubelaté mráčky. Vodní plochu z jedné strany obklopuje temný les, a jakoby se snaží pohltit celé jezero.

Skála čnící nad jezerem vypadá zlověstně, ale dodává tomuto místu krásu. Břehy jezera jsou místy posypány hrubou kamennou sutí. Mezi kamínky se pozvolna prodírají malé rostlinky i tráva, vytvářející zdejší krajině jemný koberec.

Po vstupu na toto místo mi připadá, jako bych se ocitl třeba v Narnii. I bez všech minotaurů, kentaurů, nymf a všech nadpřirozených bytostí to tu vypadá nádherně.

Michal Mišun


 

Moje oblíbené místo

Ráda vzpomínám na naši krásnou rodinnou dovolenou, co jsem prožila jednoho horkého léta v Chorvatsku a na Slovinsku. Navštívili jsme mnoho výjimečných a zajímavých míst, mezi které patří například tento magický vodopád.

Mezi věci, co dělají toto místo tak kouzelné, patří hlavně vodopád. Z vrcholku skály stéká azurově modrá voda a dole se rozbíjí o lesklé, sluncem vyhřáté kameny a vlévá se do menší říčky. K vodopádu vede uzoučká cestička ohrazená dřevěným zábradlím a brankou. Scházím po ní k vodopádu a nechám se unášet bubláním vody, zpěvem ptáčků a vůní letní přírody.

Veškerou krajinu okolo lemují rozkvetlé květiny a všechno je plné zeleně. Na obloze plují načechrané mráčky, které vypadají jako stádo beránků a k tomu všemu se ještě na každý kousek země směje sluníčko a hladí mi tvář svými zlatavými paprsky.

Nerada toto místo opouštím, ale když se s ním loučím, pořád cítím letní pohodu a klid jako v ráji a slyším vzdálené bublání stříbrného vodopádu.

   

Tereza Juřenová


 

Moje oblíbené místo

Existuje mnoho míst, kde se cítím dobře, ale mám jen jedno, k němuž se ráda vracím a to obzvlášť na podzim. Moje oblíbené místo je cesta z Jeseníku Lázní směrem na Pomezí.

Cesta se vine mezi loukami, kterými běží remízky z hora dolů. Jdu pomalu, cestou si sednu na mohutné lavice vytesané z kmenů. Koukám do krajiny, kde se klaní zbarvené stromy a tvoří část krásného zákoutí. Stromy hrají všemi barvami. Obloha je bez mráčků, jako by ani nebyl podzim.

Matka příroda zbarvila stromy žlutě, hnědě, oranžově! Stromy jsou vysoké, koruny mohutné. Plot v dáli je oproti nim neveliký. Na plotě sedávají ptáci, kteří neodletěli do teplých krajin. V podzimním tichu se občas ozve jejich zpěv před přicházející zimou.

Mnoho lidí nemá podzim rádo, ale pokud se počasí vyvede, tak tuto cestu miluji. Paprsky dopadajícího podzimního slunce pro mě vytvářejí nádhernou atmosféru.

Adéla Andersová


 

Moje oblíbené místo

Moje oblíbené místo se nachází na úplném vrcholku nepojmenovaného kopce. Tohle místo je nádherné svou přírodou, která je tichá jako oceán, a navíc z něj lze vidět na míle daleko, tam, kam ani lidské oko nedohlédne.

Uprostřed tohoto kopce se vyjímá malý kulatý palouček. Prostředek tohoto paloučku zaujímá docela vysoký keř. Nejraději na tomto místě mám právě palouček, protože je z něj výhled až na úplný vrcholek oblohy a já z něj můžu pozorovat mraky, které plují jako lodě na moři, a nebo nádherný svit hvězd. Kousek za paloučkem roste veliká bříza, stojící na úplném okraji propasti, ze které není úniku.

Pozadí tohoto kopce zdobí veliká skála. Když na tu skálu vylezu, připadám si, jako bych měl celý svět na dosah ruky. Hned pod touto skálou se nachází již zmíněná propast, a když se do ní zadívám, připadám si, jako by mě chtěla sníst.

Na tohle místo rád chodím kvůli krásné, nedotknuté přírodě, kvůli tichu, které tu je, ale hlavně kvůli tomu, že se tu cítím jako v ráji.

Jan Vondruška


 

Moje oblíbené místo

Moje oblíbené místo je naše krásná a veliká zahrada. Když svítí slunce a je pěkné počasí, jdeme ven se skvělou náladou a vždy je co na práci.

V zahradě roste několik ovocných stromů a keřů. V létě, když si ptáčci prozpěvují a včeličky s motýly poletují z květu na květ, běhám od stromu ke keři a zobu rybíz, maliny, ostružiny, třešně nebo trhám hrušky, jablka a švestky, vše je sladké jako med. Máme také skleník, kde pěstujeme rajčata, okurky a ředkvičky a pak je trháme s dědou. V zimě stavíme sněhuláky, kteří se tváří jako živí, sáňkujeme, hrajeme sněhovou bitvu.

U zahradního posezení trávíme většinu času od jara do podzimu. Je to mé nejoblíbenější místo na zahradě. Tady často grilujeme nebo udíme, najím se a připadám si jako král na zámku. Když jsme byli malí, hráli jsme si v našem bunkru, byl nad posezením ve stromu, měli jsme tam lavičku, stoleček a truhlu s poklady a pozorovali jsme kolemjdoucí lidi. Také jsme tu rádi obědvali. Na zahradě stojí dřevěná chaloupka, v níž máme schované nástroje pro práci a bedýnky na natrhaná jablka a hrušky. Po obědě a práci rád odpočívám v nejlepší houpačce na světě, tedy v naší houpací síti uchycené mezi dvěma stromy pěkně ve stínu. Poslouchám zpěv ptáčků, šumění stromů a cítím se jako v ráji.

Jsem šťastný, že takovou zahradu vlastníme. Rád jsem taky za to, že leží hned vedle domu, takže na ní chodím skoro každý den.

Lukáš Halas


 

Moje oblíbené místo

Vítejte v zahradě mojí babičky, v jednom z mých  oblíbených míst, kam chodíme většinou v létě. Máme tady i bazén, chatu a ohniště. Nachází se tam i hodně květin, které nás vždy krásně přivítají.

Celá zahrada je pokryta kobercem ze smaragdové trávy a záhony s květinami. Nejzelenější máme cestu mezi chatou a bazénem. Cesta je lemována již zmíněnými záhony s květinami. V dáli za květinami lze zahlédnout les, do kterého chodíme pro dříví na oheň.

Teď zpátky k zahradě. Záhony jsou obloženy malými kamínky. Některé květiny jsem zasadili do květináče a postavili na kámen. V částech záhonu najdeme zapíchnuté tyče pro popínavé rostliny, které ještě nevyrostli.

Do této zahrady chodím velmi rád. Někdy tam opékáme špekáčky, jindy zase pomáháme s květinami. Jedno je jisté, vždycky je tam krásně.

Jan Drochýtek


 

Moje oblíbené místo

Moje oblíbené místa jsou Priessnitzovy lázně a okolí. Nejraději tu chodím na podzim, protože stromy se zbarvily do krásných podzimních barev a vše vypadá hned veseleji.

Stromy mají mohutné kmeny s velkou barevnou korunou, kterou tvoří drobné jehličí nebo listy všemožných odrůd. V lázních leží velké a docela moderní budovy. V celém areálu Priessnitzových lázní vytvořili lidé přírodní cestičky, které vedou většinou k  pramenům. Prissnitzovy lázně se chlubí čistými prameny. Lidé z těchto pramenů vytvořili balneo-park, proto sem chodím v horkých letních dnech ráda. Za barevnými lesy se skrývají zelené louky, kde přebývá mnoho zvířat.

Kolonáda vede lesem po nově upravené cestičce. Všude jsou rozmístěny pohodlné lavičky s výhledem na hory. V lázních také můžeme najít několik kaváren nebo restaurací. V kavárnách prodávají domácí moučníky nebo limonády. Často a velice ráda si na nich pochutnám s rodinou nebo přáteli.

Priessnitzovy lázně mám už od malička velice ráda. Nejvíce se mi líbí příroda, klid a prameny s čistou vodou, kterou si vždy naleji do skleněné láhve a odnesu domů.

Veronika Kurdelová


 

Moje oblíbené místo

V lese u babičky se nachazí plno zajímavých míst. Já si ale našla jedno pro mě úplně speciální. Je to taková menší skalka s výhledem na řeku.

Pro ostatní  může působit nudně, ale mně se líbí. Skála je už trochu porostlá mechem, ale to jí jenom přidává na pohádkovém vzhledu. Listy mě tiše sledují a šeptají si, padají k zemi a následně umírají. Celá zem je takové obrovské pohřebiště listů.  Stromy tiše stojí a šumí ve větru. Poslouchají každý můj pohyb. Občas proletí nějací ptáci a zlomí pár větviček, které bolestivě dopadají na zem. Ignoruji to a sedím na skalce. I když je skrytá mezi stromy, bývá nahřátá od sluníčka. Pozoruji řeku. Hučí, třpytí se, malé vlnky se rozráží o kameny. Dokonalá harmonie. Občas lze spatřit i nějakou lišku. Minulý rok jedna našla pod skalkou poslední místo svého odpočinku. Chtěla jsem ji pohřbít, ale babiččin pes si její fyzickou schránku odtáhl a hrál si s ní.

Opravdu tohle místo miluji. Všechno je tam tak svobodné, daleko od reality. Prostě jenom příroda. Nikdo kdo by mi říkal, co mám dělat. Dokážu tam sedět celé hodiny a pozorovat to dění kolem.

Agáta Hlaváčová


 

Moje oblíbené místo

Podvečer jedné jarní neděle jsem se rozhodla trávit s rodinou na krátké procházce podél rozlehlé louky adolfovického údolí Mlýnky.

Sluníčko začalo líně zapadat, na obloze se ve chvíli objevily čarokrásně zbarvené mráčky. Tento úkaz mi připomínal práci s vodovými barvami, převládaly temně fialové odstíny mráčků, do nich se postupně vlévaly mraky zbarveny do broskvově růžové. Příroda se chystala ke spánku, kouzelné nebe bylo jako ukolébavka pro všechny broučky, včeličky, květinky a i pro malé koloušky, ukrývající  se v hustém porostu před nebezbečím, jímž divoký život na louce oplýval. Celkem mě mrzelo, že nebe začalo ztrácet na růžových odstínech a stávající fialové ještě o to více ztemněly. Společně s mraky potemněla i celá obloha.

Na temně vyhlížejícím obzoru se tyčil tajemný les, který se však jevil jako ještě více pochmurný než obvykle. Jeho obyvatelé se postupně poddávali tichému spánku, květy se zavíraly před světem, jako by se až děsily tmy, nejistoty a prázdna, kterého měla ona právě přicházející noc plné kapsy.

Můj vztah k tomuto místu je poměrně odlišný než k jakémukoliv jinému, západy slunce ho pro mě dělají ještě více nenahraditelným a jedinečným. Působí na mě esteticky a velice klidně, a proto se sem s nadějí, že zase uvidím onen západ slunce, vracím.

Anna Cinková


 

Moje oblíbené místo

Dva dny před Vánocemi jsem se rozhodla jen tak bezcílně toulat venku. Letos opět sněhové vločky podlehly prokrastinaci a jediný, kdo se tento rok opravdu činil, byl mráz. S tichým povzdechem jsem udělala další krok a podrážky mých černých bot došláply na sice zelenou, ale zmrzlou trávu. Ta mi odpověděla hlasitým zakřupáním, jako když se lámou kosti. Zastavila jsem se a hlasitě se rozkašlala. Podepsala se na mně únava a mrazivý vzduch mě bodal do plic. Ocitla jsem se před starým železným plotem a můj úsměv byl stejně chladný jako vzduch okolo. Za stálého naříkavého křupání trávy jsem prolezla dírou v plotě a s hřejivým pousmáním se rozhlédla kolem. V malých ostrůvcích sněhu na jinak zelené louce se odrážely poslední sluneční paprsky.

V zadní části louky se spokojeně pásly tři srnky, jako každý večer. Jejich postoj na pozorovatele působil uklidňujícím a harmonickým dojmem. Avšak dominantou tohoto výjevu byl velký strom, jehož větve se vztahovaly k nebi jako ruce umrlců lačnících po životě.

Jako ošklivá ježibaba se za stromem krčil temný les a šířil kolem sebe tajuplnou atmosféru. Na první pohled to vypadalo, že když se k němu někdo přiblíží, spolkne ho zaživa. Nad lesem se tyčily zlověstně vyhlížející hory, jako kdyby dohlížely na to, aby les nikomu nic neudělal. Chladnou mrzutost hor vyvážily roztančené červánky na modré obloze, která s každou minutou tmavla víc a víc...jako kdyby naříkala nad odchodem slunce.

Na tomhle místě jsem viděla střípky svého dětství. Malinká copatá Natálka stále běhala mezi stromy a za ní se jako stín plížila její černá kočka.

V mé mysli jsem viděla osobu sedící na větvi zahalenou v šedém kabátě a věděla jsem, že tam čeká, až se znovu vrátím...

Natálie Fantová


 

Moje oblíbené místo

Dnes jsem se rozhodl, že pojedu na výlet na mé oblíbené místo u vody.

Na břehu jezera se cítím jako v zeleném nebi, stromy rostou a zelenají se jako mech. Na zemi rostou jarní květiny, které ozdobují nádhernou krajinu svými rozkvetlými kvítky. Ptáci si zpívají svou píseň jako orchestr a létají sem tam.

Na hladině jezera se odráží nebe jako v zrcadle a paprsky jí projíždí jako nůž máslem.  Na skále za vodou rostou stromy do výšin, že se skoro dotýkají nebe.

Zde se cítím jako ve snu a v pohodě, protože je tu krásná příroda.

Vojta Dzubák


 

Moje oblíbené místo

Moje oblíbené místo je na slunném místě s jezírkem, kam chodím se svým milovaným psem Kodym. Nachází se zde jezero, ve kterém plavou ryby u hladiny a vyhřívají se. Břeh jezera omývají vysoké krásné stromy. 

Voda je zde čirá jako ve studánce lesních víl, takže se v něm koupu, skáču do něj a potápím se v něm. Vždy si lehnu do trávy, která je měkká jako bavlněný koberec, a opaluju se. Skalky, jež stojí na levoboku jezera, jsou strmé a dávám si pozor, abychom já nebo můj pes nespadli dolů. 

Když se procházím pod stromy, vidím, jak veverky skáčou ze stromu na strom a vyloupávají semínka ze šišek zelených stromů. Zpěv ptáků létajících okolo mě zní jako radostná píseň od Antonia Vivaldiho Čtvero ročních dob. Slunce zářící na mě z modronebeské oblohy bez jediného mráčku se na mě usmívá, jako by mi chtělo něco říct. Rostou zde i léčivé byliny, které natrhám, poté usuším a v zimě si z nich udělám výborný bylinný čaj.

Z tohoto místa odcházímvždy nerad, protože se mi na tomhle místě opravdu ale moc líbí.

Tomáš Gron


 

Moje oblíbené místo 

Jeden krásný letní večer, po dlouhém horkém dni jsme se rozhodli, že půjdeme na procházku po pláži.

Horké slunce se chystalo jít spát a odráželo se v hladině moře jako v zrcadle. Obloha byla modrá, bez mráčku a sluncem zalitá pláž pomalu tmavla. Blýskající se písek chladl a pobřeží se chystalo na noční život. Náhle zavál vítr a čerstvý mořský vzduch se proháněl po pláži. Vlny se odrážely od skla a zamotávaly se do sebe jako modré stužky v krabičce. Pomocníci pomalu zatahovali vyhřáté slunečníky, které po odlivu moře stály jen tak uprostřed pláže jako pár uschlých stromů v poušti.

Některé obchody a stánky začaly zavírat, ale naopak nějaké rozsvěcovali ozdobná světýlka, která zářila do dálky. Hotely chystaly zábavu na noc a návštěvníci se scházeli u barů na pláži. Najednou vše vypadalo tak barevně. Melodie hudby vcházela z každého klubu a mě bylo k tanci. Zastavili jsem se u jednoho z otevřených obchodů a koupili si vodu na uhašení žízně v teplém večeru. Náhle si setra všimla pojízdného obchůdku s palačinkami a přiběhla k němu. Paní, která obchůdek obsluhovala byla ráda, že i takhle večer má někdo chuť na palačinku. S palačinkou jsme si sedli a vychutnali si ji. Po hezké procházce jsme unavení přišli na hotel a všichni usnuli.

Tohle místo navždy zůstane v mém srdci. Vzpomínka na teplé moře a nádhernou pláž mě bude vždy hřát u srdíčka. Byla to nádherná dovolená.

Vendula Hamalčíková


 

Moje oblíbené místo

Mé oblíbené místo se nachází na severu Čech, přesněji tedy v Krkonoších, kde leží mnoho lesů, krásných luk, je zde většinou krásné počasí a hodně klidu.

Když v ranních hodinách na tomto místě vychází slunce a celé místo rozzáří do pestrobarevných barev, cítím se jako v pohádce. Z lesů v dálce je slyšet probouzení zvěře a zpívání ptáčků písničky, které celému ránu dodávají tu správnou atmosféru. Louky kolem mě mi spíše připomínají zelené koberce, jež pokrývají celé okolí.

Květiny, které paprsky slunce rozzářily okolím jako hvězdy na nebi, kvetly po celé louce. Při pohledu do dálky lze vidět mraky, již překryly celé údolí a tvoří obrovskou peřinu mezi horami.Na toto místo se vždy ráda vracím, protože zde přijdu na jiné myšlenky a užívám si pohody a klidu

.

 Hana Lukášová


 

Moje oblíbené místo

Moje oblíbené místo se nachází na okraji Priessnitzových lázní. Mně se na tomhle místě nejvíce líbí pohádkové, jako namalované stromy. Na podzim jsou ještě více barevnější, a proto i krásnější.

V okamžiku, kdy se dostanu do míst této krásné barevné plochy, cítím se jako v ráji. Celá příroda se tváří, jako by se smála. Krásně rozkvetlá louka s květinami mi připadá, jako bych se procházela někde v jiném světě. Ještě více mě odreaguje větřík, který hýbe větvemi stromů a vypadá to, jako by mi mávaly.

Když vejdu do středu místa, v ohradě se tu pasou ovce. Je zajímavé je sledovat, jak se pohybují a hrají si spolu. V dáli jsou vidět krásné hory. Celé tohle místo zdokonaluje nádherně modrá obloha. Nejzajímavějším zvukem se stávají ptáčci, kteří si prozpěvují milostné písničky.

Řekla bych, že hezčí místo, než louka v Priessnitzových lázních, snad ani není. Ráda se sem vracím, a proto se stalo mým oblíbeným.

Tereza Spillerová


 

Moje oblíbené místo

Je mnoho míst, kde se cítím dobře. Mezi ně patří i náš dům s krásnou a velkou zahradou, kde trávíme s rodiči nejvíce času v létě.

Velkou dominantou zahrady je náš prostorný a útulně zařízený dům, ze kterého máme okna na všechny světové strany. Zahrada se díky množství okrasných stromů, keřů a trvalek během roku několikrát převléká. Já mám možnost tuto proměnu pozorovat z oken svého pokoje.

Na celou zahradu se celý den usmívá sluníčko. Po blankytně modré obloze pluje pouze pár načechraných mráčků, které zdobí oblohu jako baňky na stromečku. Rád běhám bos po zelené pokrývce trávy, na níž sem tam vrhá stín okrasný strom. Rozkvetlé keře září různými barvami a trvalky vytváří koberce květů, všechny lákají pilné včelky a pestrobarevné motýly k opylování. Chladivý stín pergoly je v létě velmi vítaný. Protože se dům se zahradou nachází na kopci, je odtud překrásný výhled do okolí.

Naše zahrada na mě působí pohádkově. Rád se po ní proháním s naším pejskem Ladynkou nebo si jen tak lehnu do houpací sítě a čtu knížku. Někdy jen stačí zavřít oči, cítit teplý vánek a poslouchat štěbetající ptáčky nebo zvuk vlaku projíždějícího na protější straně údolí.

Daniel Hodgkins


 

Moje oblíbené místo

Mým oblíbeným místem se stalo nádherné jezero uprostřed hlubokého lesíka, které je lemované zelenými stromy. Vždy tam vysvitne sluníčko a foukne na mě jemný vítr.

Tohle údolíčko je útočištěm mnoha hmyzu a lesních zvířátek. Kolem jezera vždy panuje klid a chladný vánek si hraje s větvičkami stromů, které rostou kolem jezírka. Mávají větvemi sem a tam, jako by opravdu žily. Jejich zelené lístky se na sluníčku třpytí a také ukazují světu svou krásu. Moje velké jezero se čas od času zvíří a zase uklidní. Jeho hladina je průzračná, čistě modrá a leskne se jako obroušený diamant.

Malé keříky se naklánějí k hladině jezera a obdivují krásu této vody. Žluté jarní kytky se nechápavě dívají na keříky, protože nevidí krásu jezera. Tyto kytičky na mě vykukují z pod větví jehličnanů. Najednou jsem si všimla malých vodoměrek, které ladně bruslí po hladině vody. Kolem létají velké hmyzí helikoptéry, vážky. Občas se na mě podívají a jejich oči jsou jako velké temné perly.

Klidná atmosféra tohohle místa mne nutí si sem sednout a jen tak poslouchat zvuky přírody. Ale nejkrásnější je to tady v noci, kdy mohu pozorovat hvězdy, slyšet tajuplné houkání sov, kuňkání žabiček a hudbu cvrčků.

Jana Winiarská


 

Moje oblíbené místo

Mým velmi oblíbeným místem se stalo nádherně průzračné a čisté moře v Bulharsku. Zvolila jsem si ho, protože je příjemně vypadajícím a okouzlujícím prostředím, které si jistě na první pohled oblíbí každý milovník klidné letní dovolené.

Nejpoutavější část tvoří tmavě modré průzračné moře teplé jako káva. Toto moře se vlní podle toho, jak vane vítr. Pod hladinou řádí množství barevných rybek, ty ale bohužel nevidíme. Podél břehu třpytivého moře leží obrovské kameny s odrazem jasného slunečního svitu. Některé kameny vrhají stín do lehce zvlněného moře jako pokrčená látka a vytvářejí odraz jako v zrcadle.

V dáli se tyčí vysoké domy, jejichž barvu a přesný tvar rozeznáme jen zřídka. Krajina v pozadí je porostlá hustým lesem, který je velice tajuplným a záhadným místem. Tento les tvoří především voňavé borovice. Při procházce uslyšíte pouze zpěv ptáků a šumění stromů. Za lesem a domy se tyčí vysoký kopec. Nad mořem a celou krajinou září blankytně modrá obloha bez mráčků.

Toto místo mám velmi ráda, protože mě vždy uklidní a zapomenu zde na všechny své starosti. Moc ráda se sem vracím každé léto. Zbožňuji potápění se v moři a procházky klidným lesem.

Kristina Němečková


 

Moje oblíbené místo

Jedno z mých oblíbených míst je les. Všude jen ticho a klid, pouze ptáky a menší zvěř bývají občas slyšet v nižších keřících nebo ve vysokých stromech. Já sedím na pařezu a pozoruji tu krásu.

Jako první pohlédnu na kopec trávy a barevného kvítí, který vidím za menším kamenem. Za ním se skrývá lesík s keříčky a polštářky mechu. Největší strom uprostřed lesíku šustí svými lístky tak intenzivně, jako kdyby mi něco říkal, šeptal, ať jdu do lesa hlouběji a hlouběji.

Moře stromů ve stínu malé skály působí až tajemným a strašidelným dojmem a stává se velice tmavým a stinným. Skála vypadající jako obr z animované pohádky se tyčí skoro do nebe, na kterém už se všechny mráčky rozutekly kdoví kam.

Na toto místo se ráda vracím za klidem a mírem mezi lesními obyvateli. Je to každopádně mé oblíbené místo.

Tereza Macečková


 

 Moje oblíbené místo

Dnes je krásný den a všude panuje jarní atmosféra. Sluníčko se na mě směje a na obloze pluje jen pár mráčků. Právě se procházím po louce plné jarních květů a jiných rostlin. Mé oblíbené místo se nachází v Jeseníkách.

Příroda kolem mne je svěží jako čerstvě umyté ovoce. Celá krajina působí jako znovuzrozená. Květy voní a stromy jako by mi mávaly. Z louky mířím k hlavní cestě, ze které je výhled na celý Jeseník. Z cesty přecházím na druhou stranu louky. Je po dlouhé zimě ještě mokrá, tvrdá a prorostlá měkkým mechem. Uprostřed louky roste pár suchých keřů a stromů, které za sebe vrhají tmavé stíny. Pod loukou stojí dlouhá řada domů. Na některých zahradách u domů si hrají děti.

Jdu dál a lépe se dívám na větve stromů, některé jejich listy jsou suché a na jiných větvích jsou už lupeny. Mraky ne nebi jsou jako šlehačka na dortu, nadýchané a sněhově bílé. Nebe nabírá tyrkysově modrou barvu a ptáčci okolo si vesele prozpěvují své radostné písně. Jdu stále dál, rozhlížím se okolo a zjišťuji, že kromě lidí v domech a na zahradách jsem tady sama. Jsem ráda, že je tady klid a můžu přemýšlet. Jdu stále blíž k malému lesu plnému lesní zvěře. Ve vzduchu cítím krásnou jarní vůni.

Toto magické místo ukryté v Jeseníkách mám ráda, protože vypadá jako v pohádce, ale vím, že je skutečné, kdyby nebylo, asi bych se tady nemohla právě teď procházet. Zůstane v mé hlavě už napořád jako mé oblíbené místo.

 

Nepejchalová Anita


 

Moje oblíbené místo

Mým oblíbeným místem se stal nádherný rybník modrý jako safír. Kolem něj zpívali ptáčci své radostné písně a včeličky pilně opylovaly každý pestrobarevný kvítek. Celou čistou přírodu jsme navštívili v létě, abychom se mohli kochat.

Nejprve jsme se zastavili u břehu, pokrytého kobercem z trávy, a sledovali jsme, jak se každé stéblo pohybuje ze strany na stranu. Mohl za to čerstvý teplý vánek, jenž nám celou cestu zpříjemnil.
V rybníku se odrážely obrazy stromů a pod nimi se nacházel hezky stinný úsek. Ten se stal na chvíli naším odpočinkovým místem. ,,Výprava‘‘ pokračovala k Panské skále pevné jako ocel. Odtud bylo slyšet hlasité šumění stromů z okolí. Nechyběl ani výhled do daleké krajiny.

Nádherně modrý blankyt tvořil kontrast s několika mráčky bílými jako smetana či sníh. Cesta zpět nám uběhla tak rychle, že jsme si málem nevšimli pestrých květů. Mezi ně patřily například pampelišky. K opylujícím včelám se přidali i čmeláci, kteří se s námi loučili tichounkým bzučením. Nezapomněli jsme na závěrečnou fotku, aby se nám tak výborný prázdninový výlet ukryl v paměti.

Celkově se nám toto místo velmi líbilo. V této krajině jsme se všichni cítili jako v sedmém nebi. Zasloužila by si medaili.

Eliška Řezáčová


 

Moje oblíbené místo

Dnes je nádherné letní odpoledne a já se jdu projít do lesa. Sluníčko září, ptáčci zpívají. Stromy kolem mě vrhají stíny. Jdu dál a dál, až jsem se ocitla v cíli.

Les tu končí a já přicházím k překrásnému jezeru. Chodívám k němu často, ale pokaždé, když sem k němu přijdu, jsem jako očarovaná. Voda na jezeře se třpytí jako tisíce diamantů.

Nebe nade mnou je bez mráčku. U jezera roste ještě jeden strom, jehož větve jako by na mě mávaly.

Jdu blíž k jezeru a sedám si na jeho břeh. Rukou sahám do vody. Voda příjemně studí. Koukám se přes jezero na jeho druhý břeh, kde je menší pahorkatina. Rostlou na ní stromy zelené jako smaragdy.

Jdu si sednout pod strom a užívám si nádherného výhledu na jezero. Je to určitě moje oblíbené místo.

Ondrášková Bára


 

Moje oblíbené místo

Moje oblíbené místo se vyskytuje ve Smetanových sadech v Jeseníku. Je to krásný park plný svěží zeleně. Nachází se zde také tenisový kurt a hřiště pro děti, které na něm dovádějí jako malá koťátka.

Vyrůstá zde množství stromů, natahující se vysoko do modrého nebe, po kterém radostně plují mléčně bílé obláčky. Ve větvích stromů vesele poletují ptáčci a cvrlikají si svoje písničky, jenž rozradostňují celý park. Nachází se zde také pár soch, které vypadají skoro jako živé. Vytékají u nich pramínky vody, kterých se lidé občas chodí napít. Sošky jsou krásné umělecké dílo vyhlížející opravdu skvostně.

Okolo vyrůstají barevné květiny, které se usmívají a pyšní svojí krásou. Také trávě se zde velice daří, je krásně zelená a voňavá. Včeličky a čmeláci létají z jedné květiny na druhou a snaží se jich navštívit co nejvíc.

V parku je příjemný klid. Člověk by tu vydržel sedět nebo se procházet celé hodiny. Nejhezčí je to zde v létě, kdy kolem poletuje barevný hmyz, rostou překrásně barevné květiny, je příjemně a teplý větřík si pohrává s listy stromů a hladí tváře kolemjdoucím. Když se nacházím na tomto místě, cítím se jako v ráji, proto se stalo mým oblíbeným.

Tereza Ostrá


 

Moje oblíbené místo

Moje oblíbené místo se nachází v Beskydech. Beskydy  jsou krásné obzvláště v zimě. Je zde nádherná krajina. Když jsem ji spatřila, nemohla jsem uvěřit svým očím.

Širé modré nebe, čisté jako studánka, obklopovalo celé Beskydy. Tehdy jsem byla zrovna s rodiči na běžkách. Když jsme se ocitli v lese, spatřila jsem tu nádheru. Cesta tak krásná, jako by snad vedla do pohádky, byla pokryta sněhobílou třpytivou pokrývkou. Třpytila se jako miliony malinkých křišťálů, které zde snad rozsypaly nějaké lesní víly. Všechny stromy obklopující cestu se tvářily, jako by mi mávaly svými zasněženými větvičkami.

Nejhezčí na tomto pohledu bylo to, jak se sluneční paprsky snažily prodírat každou mezírkou mezi stromy a při tom vrhaly krásné stíny stromů na cestu. Ve vzduchu poletovaly malinké vločky, které se jemně třpytily. Když dopadly na kůži, příjemně studily.

Tento krásný a nezapomenutelný pohled si budu už navždy pamatovat. Přece jenom jsem si ho pro jistotu vyfotila na mobil, abych si jej mohla připomínat. Od této doby se Beskydy staly mým oblíbeným místem, kam se budu vždy ráda vracet. Už se těším, až se tam o Velikonocích vrátíme. Pokud mi nevěříte, můžete přemluvit rodiče a jet se přesvědčit na vlastní oči.

Klára Koukalová


 

Moje oblíbené místo

Jeden nádherný letní čtvrtek jsem si řekla, že budu chvíli relaxovat. Sedla jsem si na svou židli růžovou jako malina. Podívala jsem se z okna a uviděla nebe modré jako pomněnky. Hned jsem se cítila jako v ráji.

  Zahrada rozkládající se za cestou se mi vždy líbila, protože je zajímavá tím, že na ní rostou ne květiny, ale stromy. Jejich krásné větve jako by mi mávaly. Zahrada má trávu zelenou jako limetka a jsou na ní vidět kameny, které mají barvu jako nebe, když je po dešti.

Stará vila stojící v zahradě vypadá jako malý zámek. Kopce tyčící se za zahradou mají krásnou zelenou barvu a tomuto místu dodávají pocit svěžesti. Celé místo zpříjemňuje pohled na moji fialovou orchidej, která se na mě usmívá vždy, když jsem smutná.

Tato zahrada s vilou se dostala na můj žebříček nejoblíbenějších míst, a to protože když jsme tudy občas šli, cítila jsem se jako dvorní dáma nějaké princezny krásné jako růže. Vždy to byl nádherný pocit a představovala jsem si, jaké by to bylo ve skutečnosti.

Aneta Kučerová


 

Moje oblíbené místo

Jednou na jaře jsem si vyšel na krásnou procházku do přírody. Jakmile jsem vešel do lesa, mé oči spatřily místo, které asi navždy zůstane v mém srdci.

Ptáčci zde nádherně prozpěvovali milostné písně a lesní zvěř se proháněla mezi stromy. Z těchto překrásných ptačích písní jsem slyšel radost ze života. Uprostřed tohoto místa jsem uviděl velikou břízu bílou jako sníh. Její větve se pohupovaly ve větru a vypadalo to, jako by na mě mávaly. Okolo této zajímavé břízy rostly hezounké a barevné kytičky. Vedle těchto kytiček ležel, jako by spal velký kámen modrý jako nebe.

Najednou jsem si uvědomil, že jsem tady celou dobu slyšel, jak krásně šumí potok. Zdálo se mi, jako by mi chtěl něco říct, ale já nemohl přijít na to, co mi chtěl sdělit. Možná jen říkal, že ptáčci umí krásně zpívat. Kdo ví, co mi chtěl říct ten potůček. Když jsem se podíval do větší dálky, viděl jsem obrovskou šedou skálu. Za tou skálou se zelenal les hustý a temný jako noc.

Toto místo se mi zalíbilo kvůli svěžímu vzduchu, který přicházel od potůčku, krásné přírodě a nádherné přírodní atmosféře.

Filip Ježek

Naposledy změněno úterý, 02 květen 2017 08:41
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

pátek 17. srpen 2018

nyní se nevyučuje
« Srpen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

  25.02.2018
    Dne  15.02.2018 proběhlo okresní kolo olympiády v německém jazyce.  Po poslechovém cvičení soutěžící konverzovali s porotci o volném čase, všedním dni, na téma počasí, čtyři roční období a o dalších tématech z oblasti každodenního života. Vítězem kategorie III.A se stal Daniel Pražák (3.C), druhé místo obsadil Daniel Tunys (EA) a třetí místo získal Vojtěch Starý (XA).  Daniel Pražák a Filip Kirchner budou naší školu reprezentovat v krajském kole v Olomouci. Filip v kategorii III.B pro studenty s pobytem v německy mluvících zemích delším než půl roku. Všem zúčastněných děkujeme za jejich nadšení pro německý jazyk a těšíme se na jejich výbornou reprezentaci gymnázia v krajském kole.  
 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro tercie a kvarty zná své vítěze

  22.02.2018
  V úterý 20.2.2018 se uskutečnilo školní a okresní kolo soutěže v anglické konverzaci pro žáky tercií a kvart. Jako každý rok měla soutěž část poslechovou i konverzační a všichni studenti si vedli velmi dobře. Výsledné umístění bylo velmi těsné. Na prvním místě se umístil Filip Ondruch z kvarty A, na druhém místě Jan Drochýtek z tercie A. Třetí místo obsadila Sára Drlíková z kvarty A.  První dva postupují do krajského kola , které se bude konat v březnu v Olomouci. Všem srdečně gratulujeme!                                                                          
 • Výsledky okresního kola anglické konverzace

  09.02.2018
  Ve čtvrtek 8. února se na Gymnáziu Jeseník uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Soutěž měla již tradičně dvě části: poslechovou a konverzační. Do okresního kola postoupily čtyři studentky gymnázia a tři studenti z hotelové školy v Jeseníku. Komisi letos doplnila rodilá mluvčí Sue Šejda. Nejlépe se v soutěži dařilo studentce druhého ročníku Gymnázia Jeseník, Evě Kořenkové, která obsadila 1. místo. V těsném bodovém závěsu za ní pak obsadila druhé místo studentka 3. ročníku Gymnázia Jeseník Kristýna Kaliničová a stupně vítězů pak doplnil student hotelové školy Ondřej Šenekl. Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole v Olomouci.
 • Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace

  02.09.2017
  Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace Rychle se blíží termín přihlašování žáků 9. tříd do oborů s talentovou zkouškou (30. listopad 2017),  Pro usnadnění volby studijního oboru gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jeseník přinášíme pro uchazeče a jejich rodiče přehledné informace, na základě kterých si mohou vytvořit reálnější představu o průběhu studia a specifických nárocích daného oboru. 
  Číst dál...
 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Jste zvědaví na zajímavé fotografie, které nenajdete ve fotogalerii akcí?

  24.06.2016
  Pak je tu pro vás i web plný fotografií ze školních akcí, které najdete na rajčeti pod adresou http://gymjes.rajce.idnes.cz/
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl