ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Francouzštináři ve Štrasburku

čtvrtek, 22 březen 2018 | Napsal(a)  | Zpět na 2017/2018 | Zobrazeno: 491×
Ohodnotit tuto položku
(0 hlasů)

Sobotou 3. března začaly celému Jesenicku letní prázdniny, očekávaný čas klidu, který lze prožít mnoha způsoby. My, kteří navštěvujeme hodiny francouzštiny, jsme si jej užili po francouzsku. Naším cílem se stalo město Štrasburk, ležící na hranici Francie a Německa, do nějž jsme se brzy všichni zamilovali.

Náš výlet jsme zahájili nedělní snídaní v jedné z mnoha kaváren – téměř jednotně máslový croissant. V dalších hodinách (a dnech) jsme absolvovali následující: Podívali jsme se do Galerie moderního umění, Alsaského muzea a pokochali se výhledem na město ze střechy krytého mostu, který se dá popsat slovy très beau, stejně skvostná je i katedrála Notre Dame, známá svou jedinou věží. Navštívili jsme bleší i farmářský trh, prošli jsme se kolem budov Rady Evropy a Evropského parlamentu. Udělali jsme si nákupní procházku po Grand Rue, vyzkoušeli jsme sladké Meringue, čerstvé preclíky i alsaskou specialitu Tarte Flambèe. Zamilovali jsme si Crème Brûlée a další dobroty, přečetli si ranní tisk, okouzlila nás alsaská architektura ve večerní La Petite France. Také jsme se podívali do blízkého městečka Colmar, plného barevných tradičních domků, a propluli jsme jím na dřevěné loďce. A především – obklopili jsme se francouzštinou a zjistili, že se v tomto krásném jazyce dokážeme domluvit. Náš výlet skončil nekonvenčně – jízdou v elektrických autíčcích (ano, mluvím o pouťové atrakci). Potom jsme Štrasburku řekli „Au revoir!“ – a už teď se těšíme na návrat.

A co jsme se během našeho výletu dozvěděli?

* Že není dobrý nápad objednávat si Choucroute garnie, pokud nemáte rádi kysané zelí.
* Že už procházka kolem výloh obchodů, které jsou v neděli zavřené, je krásnou podívanou.
* Že v kulturních institucích je třeba nosit batoh v ruce (a není radno na tuto výzvu odpovídat “Non”)
* Že šneci jsou lepší, než by se mohlo zdát.
* Že pokud má francouzský vlak zpoždění pět minut, dorazí o tři minuty dříve.
* Že makronky jsou vskutku tak dobré, jak vypadají.
* Že uměleckým dílem může být i papírová krabice s televizí uvnitř.
* Že Francouzi jsou velice milí a ochotní lidé.
* Že na překrásné kolotoče, kterých je město plné, jsme už “plus grand”.
*Že kouzelná místa vypadají z loďky ještě magičtěji.

Myslím, že jsme si všichni ze Štrasburku přivezli nádherné zážitky, a chci i jménem ostatních poděkovat naší paní učitelce Lei Grossové za krásný výlet.

Amálie Štrajtová       

Několik fotografií najdete zde.

Naposledy změněno čtvrtek, 22 březen 2018 13:56
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

středa 15. srpen 2018

nyní se nevyučuje
« Srpen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

  25.02.2018
    Dne  15.02.2018 proběhlo okresní kolo olympiády v německém jazyce.  Po poslechovém cvičení soutěžící konverzovali s porotci o volném čase, všedním dni, na téma počasí, čtyři roční období a o dalších tématech z oblasti každodenního života. Vítězem kategorie III.A se stal Daniel Pražák (3.C), druhé místo obsadil Daniel Tunys (EA) a třetí místo získal Vojtěch Starý (XA).  Daniel Pražák a Filip Kirchner budou naší školu reprezentovat v krajském kole v Olomouci. Filip v kategorii III.B pro studenty s pobytem v německy mluvících zemích delším než půl roku. Všem zúčastněných děkujeme za jejich nadšení pro německý jazyk a těšíme se na jejich výbornou reprezentaci gymnázia v krajském kole.  
 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro tercie a kvarty zná své vítěze

  22.02.2018
  V úterý 20.2.2018 se uskutečnilo školní a okresní kolo soutěže v anglické konverzaci pro žáky tercií a kvart. Jako každý rok měla soutěž část poslechovou i konverzační a všichni studenti si vedli velmi dobře. Výsledné umístění bylo velmi těsné. Na prvním místě se umístil Filip Ondruch z kvarty A, na druhém místě Jan Drochýtek z tercie A. Třetí místo obsadila Sára Drlíková z kvarty A.  První dva postupují do krajského kola , které se bude konat v březnu v Olomouci. Všem srdečně gratulujeme!                                                                          
 • Výsledky okresního kola anglické konverzace

  09.02.2018
  Ve čtvrtek 8. února se na Gymnáziu Jeseník uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Soutěž měla již tradičně dvě části: poslechovou a konverzační. Do okresního kola postoupily čtyři studentky gymnázia a tři studenti z hotelové školy v Jeseníku. Komisi letos doplnila rodilá mluvčí Sue Šejda. Nejlépe se v soutěži dařilo studentce druhého ročníku Gymnázia Jeseník, Evě Kořenkové, která obsadila 1. místo. V těsném bodovém závěsu za ní pak obsadila druhé místo studentka 3. ročníku Gymnázia Jeseník Kristýna Kaliničová a stupně vítězů pak doplnil student hotelové školy Ondřej Šenekl. Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole v Olomouci.
 • Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace

  02.09.2017
  Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace Rychle se blíží termín přihlašování žáků 9. tříd do oborů s talentovou zkouškou (30. listopad 2017),  Pro usnadnění volby studijního oboru gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jeseník přinášíme pro uchazeče a jejich rodiče přehledné informace, na základě kterých si mohou vytvořit reálnější představu o průběhu studia a specifických nárocích daného oboru. 
  Číst dál...
 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Jste zvědaví na zajímavé fotografie, které nenajdete ve fotogalerii akcí?

  24.06.2016
  Pak je tu pro vás i web plný fotografií ze školních akcí, které najdete na rajčeti pod adresou http://gymjes.rajce.idnes.cz/
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl