ředitel:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


zástupce ředitele:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


výchovný poradce:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


preventista sociálně patologických jevů:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


pracovník pověřený BOZP:

Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

home napište nám

Exkurze dějepisného semináře čtvrťáků do Prahy

| Zobrazeno: 1381×

Plni nadšení, elánu a touhy po vědomostech jsme se sešli ve čtvrtek odpoledne na vlakovém nádraží v Jeseníku.

G0830832

Nadšení opadlo po několika minutách v ohnivé výhni autobusu. Když jsme konečně přesedli z autobusu do vlaku, úleva byla vidět na tvářích všech. Cesta vlakem uběhla rychle, nicméně první zásoby byly zlikvidovány.

Na Hlavním nadraží v Praze nás čekala první dávka informací jak o historickém pozadí vzniku budovy, tak i o našem dalším cíli, kterým měla být ubytovna u Výstaviště v Holešovicích. Zde se nám naskytla první možnost pořádně si vychutnat všechny “vůně” našeho hlavního města. Budova ubytovny nebyla ničím výjimečná, možná právě naopak většina z nás ani nepoznala, že jsme dorazili. Když jsme si s úlevou vybalovali, nikdo znás ještě netušil, že si v následujících třech dnech sáhneme až na dno.

První den jsme navštívili Pražský hrad. Velmi brzy jsme zjistili, že tempu, jakým se do nás hrnuly informace, nebudeme stačit. Bohužel to nebyla jediná rána toho dne. Již odpoledne bylo jasné, že ani naše fyzické schopnosti stačit nebudou. Večer se nesl v duchu očekávání. Každý chtěl totiž poznávat historická zákoutí Prahy na vlastní pěst. Pan učitel Svoboda svolil, a my se tak pustili do nočních ulic Prahy.

 Návrat na ubytovnu byl té noci komplikovaný.Ukázalo se, že areál ubytovny se zamyká poněkud brzy a my neměli klíč. Rozhodli jsme se tedy zkusit štěstí a přelézt plot. Netušili jsme však, že areál hlídá velký zlý pes. Jakmile jsme zaslechli krvelačný štěkot té bestie, namotivovalo nás to k nadlidským výkonům a plot jsme téměř přeskočili. Vše nakonec dobře dopadlo, když jsme našli boční vchod. Vyčerpaní jsme šli spát.

Druhý den to vypadalo, jako bychom předtim zdolali Saharskou poušť. Každý se ploužil a táhl, jako by měl každou chvíli vypustit duši. Dopředu nás hnala snad jen vidina večerního divadelního představení, na které jsme se všichni těšili. Othello ve Stavovském divadle, kterého jsme zhlédli, se velmi povedl, pana profesora dokonce zcela nadchnul.

Poslední den bylo na programu Národní muzeum a několik synagog. Na nás všech bylo vidět naprosté fyzické a psychické vyčerpání, ale to nás nezastavilo a my se vrhli do dalšího dobrodružství.

Po cestě domů, kdy se každý těšil na svou vlastní postel, jsme si vychutnávali zaslouženého odpočinku ( kromě autora tohoto článku, který psal tento článek ☺, pozn. TS).

Jsme rádi, ze jsme dostali tuto příležitost vidět známá i méně známá pražská místa. Zároveň doufáme, že se za nás pan profesor příliš nestyděl.

Dominik Dudycha, seminář z dějepisu, 4. ročník

Poznámka učitele: Stydět se nebylo za co, naopak oceňoval jsem heroický boj s únavou. Věřím, že po ošetření puchýřů zůstanou pěkné vzpomínky i něco poznatků.

 

Program historické exkurze 10. -13. září 2015

 10. 9. večer krátká procházka v Holešovicích- Židé v Praze za Protektorátu

 11.9. Prohlídka Pražského hradu - průvodkyně PhDr. Eva Havlovcová

          Téma: Období Protektorátu a moderní dějiny

                 Armádní muzeum Žižkov (13.00), expozice Život v protektorátu           

                 Národní muzeum Žižkov – expozice moderních dějin

12.9.    Téma: Moderní dějiny

kostel sv. Cyrila a Metoděje v Resslově ulici, Památník heydrichiády

              Téma:  Proměny Nového  Města

                Jircháře a Vojtěšská čtvrť s kostelem sv. Michaela, průvodkyně PhDr. J. Chrastilová

19:00 Stavovské divadlo

W. Shakespeare: Othello, benátský mouřenín v překladu Jiřího Joska a režii Daniela Špinara

 13.9.  Téma:  Budování Velké Prahy…

Procházka Novým Městem

Národní muzeum- Nová budova (výstava Smrt) 
Naposledy změněno pondělí, 14 září 2015 00:39
pro zobrazení hodin je potřeba mít povolený javascript

neděle 19. srpen 2018

nyní se nevyučuje
« Srpen 2018 »
Po Út St Čt So Ne
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    

gympl banner web 2015 1

 

100let gymjes

 

 • Okresní kolo konverzační soutěže v německém jazyce

  25.02.2018
    Dne  15.02.2018 proběhlo okresní kolo olympiády v německém jazyce.  Po poslechovém cvičení soutěžící konverzovali s porotci o volném čase, všedním dni, na téma počasí, čtyři roční období a o dalších tématech z oblasti každodenního života. Vítězem kategorie III.A se stal Daniel Pražák (3.C), druhé místo obsadil Daniel Tunys (EA) a třetí místo získal Vojtěch Starý (XA).  Daniel Pražák a Filip Kirchner budou naší školu reprezentovat v krajském kole v Olomouci. Filip v kategorii III.B pro studenty s pobytem v německy mluvících zemích delším než půl roku. Všem zúčastněných děkujeme za jejich nadšení pro německý jazyk a těšíme se na jejich výbornou reprezentaci gymnázia v krajském kole.  
 • Konverzační soutěž v anglickém jazyce pro tercie a kvarty zná své vítěze

  22.02.2018
  V úterý 20.2.2018 se uskutečnilo školní a okresní kolo soutěže v anglické konverzaci pro žáky tercií a kvart. Jako každý rok měla soutěž část poslechovou i konverzační a všichni studenti si vedli velmi dobře. Výsledné umístění bylo velmi těsné. Na prvním místě se umístil Filip Ondruch z kvarty A, na druhém místě Jan Drochýtek z tercie A. Třetí místo obsadila Sára Drlíková z kvarty A.  První dva postupují do krajského kola , které se bude konat v březnu v Olomouci. Všem srdečně gratulujeme!                                                                          
 • Výsledky okresního kola anglické konverzace

  09.02.2018
  Ve čtvrtek 8. února se na Gymnáziu Jeseník uskutečnilo okresní kolo soutěže v anglické konverzaci. Soutěž měla již tradičně dvě části: poslechovou a konverzační. Do okresního kola postoupily čtyři studentky gymnázia a tři studenti z hotelové školy v Jeseníku. Komisi letos doplnila rodilá mluvčí Sue Šejda. Nejlépe se v soutěži dařilo studentce druhého ročníku Gymnázia Jeseník, Evě Kořenkové, která obsadila 1. místo. V těsném bodovém závěsu za ní pak obsadila druhé místo studentka 3. ročníku Gymnázia Jeseník Kristýna Kaliničová a stupně vítězů pak doplnil student hotelové školy Ondřej Šenekl. Všem studentům gratulujeme a přejeme hodně štěstí v dalším kole v Olomouci.
 • Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace

  02.09.2017
  Gymnázium se sportovní přípravou - přehledné informace Rychle se blíží termín přihlašování žáků 9. tříd do oborů s talentovou zkouškou (30. listopad 2017),  Pro usnadnění volby studijního oboru gymnázium se sportovní přípravou na Gymnáziu Jeseník přinášíme pro uchazeče a jejich rodiče přehledné informace, na základě kterých si mohou vytvořit reálnější představu o průběhu studia a specifických nárocích daného oboru. 
  Číst dál...
 • Mobilní objednávky obědů

  01.08.2017
  Školní stravovna nyní nabízí objednávání stravy jednoduše i z vašeho mobilního telefonu či tabletu s operačním systémem Android. Aplikaci naleznete v Google Play pod názvem Strava.cz a díky ní získáte: přehled o jídelníčku na několik dní dopředu možnost objednávání a odhlašování stravy aktuální informace o vydané stravě aktuální informace o stavu konta možnost sledovat historii objednávek a plateb za stravu upozornění na objednané jídlo v nastavený čas  
  Číst dál...
 • Jste zvědaví na zajímavé fotografie, které nenajdete ve fotogalerii akcí?

  24.06.2016
  Pak je tu pro vás i web plný fotografií ze školních akcí, které najdete na rajčeti pod adresou http://gymjes.rajce.idnes.cz/
 • Online testy na maturity z angličtiny

  20.05.2016
  Milí studenti, v nasledujícím dokumentu najdete seznam aktivních webových odkazů na online testy z angličtiny na úrovni B1 (základní úroveň maturitní zkoušky). Můžete opakovaně procvičovat četbu, gramatiku i poslech a své výsledky si ihned zkontrolovat. Tento dokument si můžete stáhnout  zde.
 • Gymjes má kanál na Vimeo

  10.02.2016
  Najdete zde nejen dokument o Semifinále FLL, upoutávek na soutěž i část programu ze stužkovacího plesu, vše od SKYART studia. https://vimeo.com/channels/gympl